Úvod Střevní chřipka

Střevní chřipka

Střevní chřipka (gastroenteritida) je nepříjemné onemocnění, které postihuje trávicí soustavu, zejména střeva. Jde vlastně o akutní zánět žaludku a střev. Gastroenteritida je virová nebo bakteriální nákaza. Přes své označení nemá s chřipkou společného působce (shodné viry), jen podobné příznaky.

Příčiny střevní chřipky

Jak už bylo uvedeno, příčinou jsou buď bakterie nebo viry, které způsobí infekci v žaludku nebo ve střevech. Liší se pouze zdroj nákazy. U požití zkaženého jídla může jít i o podráždění toxíny.

 • Zkažené jídlo. Nemocný požil kontaminované nebo zkažené (nečerstvé) jídlo a jeho trávicí systém se s tím nebyl schopen vyrovnat.
 • Kontaminovaný nápoj. Může se to stát při konzumaci ze stejné láhve či sklenice s nemocným člověkem, ale i pitím starých, dlouho otevřených nápojů, popřípadě znečištěné vody.
 • Vzduchem. Tak jako jiné viry či bakterie, mohou se i původci střevní chřipky šířit vzduchem.
 • Nedodržování hygienických pravidel. Jde zejména o konzumaci neumyté zeleniny a ovoce nebo příprava či požívání potravin špinavýma rukama. Střevní chřipku může způsobit i styk s výkaly.

Projevy střevní chřipky

Protože střevní chřipka zasahuje trávicí systém, nejsilnější projevy se odrážejí právě na něm. Kromě toho se přidávají i obvyklé chřipkové příznaky.

 • Opakované průjmy. Stolice je řidší konzistence a několikrát denně se opakuje. U některých jedinců může dojít až k úpornému průjmu (tzv. běhavce). Nutkání je intenzivní a nedá se vůlí potlačit.
 • Zvracení. Většina lidí projde střevní chřipkou jen s průjmy, u oslabených jedinců a hlavně malých dětí se objevuje nauzea (nevolnost) a dokonce i opakované zvracení. U této kombinace, kde dochází k průjmu i zvracení hrozí nebezpečí dehydratace, což může být velmi nebezpečné.
 • Horečka. Nemoc provází zvýšená teplota nebo horečka, stejně jako je tomu u chřipky.
 • Malátnost, únava. Toto jsou projevy, které mohou předcházet propuknutí nemoci, často jsou to první příznaky. Člověk se cítí oslabený, schvácený, má nepříjemný pocit v ústech, tuší, že v jeho organismu není vše úplně v pořádku.
 • Bolesti svalů, kloubů a břicha. Kromě typických chřipkových příznaků, bolestí kloubů a svalů se přidávají i bolesti žaludku a břicha (střev), kde se usídlí zdroj nákazy.

Střevní infekce trvají zhruba týden, někdy i kratší dobu s náhlým nástupem, je to však individuální.

 

Diagnostika a léčba

Pokud nemocný navštíví lékaře, ten zjistí anamnézu (to, co onemocnění předcházelo), popřípadě odešle vzorky stolice k laboratornímu vyšetření. Obvykle se vyšetřuje i moč či krev.

Pokud jde o virové onemocnění je zbytečné užívat léky určené k dezinfekci střev. Většinou se nařídí jen přísná dieta. Pokud není příliš podrážděná sliznice žaludku, lze užívat Hylak, v případě horečky nad 38°C Paralen.

U bakteriální nákazy se předepisují střevní desinfeciencia (Endiaron, Živočišné uhlí), popřípadě antibiotika. I u této infekce je nutná dieta.

V lékárně je možné koupit sáčky s rozpustným diosmektitem, eventuelně kapsle lactobacilu, které lze užívat i po odeznění chřipky, upravují totiž střevní mikroflóru. Kombinací různých léčiv však buďte opatrní a radši se poraďte s lékařem.

TIP : trápí vás bolesti hlavy? Bolest hlavy a migrény.

Dieta

V léčbě se usiluje především o zničení nepřátelských bakterií či virů ve střevech. Dietou se léčba nejen podpoří, ale vyčistí se trávicí trakt a znovu se nastolí rovnováha a správná mikroflóra. U diety je nejdůležitější dodržovat pitný režim, aby nedošlo k dehydrataci. Je třeba si uvědomit, že zvracením a průjmem je tělo odvodňováno. Pít je třeba po malých doušcích, aby se tekutina měla čas vstřebat a nebyla ihned zvrácena.

Dietu je nutné dodržovat několik dní.

 • 1. den se nedoporučuje jíst. Nikdo neumře hlady, když to vydrží. Je důležité hodně pít (po malých dávkách) nejlépe zchlazený černý nebo bylinný čaj, příp. odpovídající minerálky či balená neperlivá voda.
 • 2. a 3. den se mohou do jídelníčku zařadit suchary, suché pečivo, nemastná rýže nebo  dušená mrkev. I jídlo by se zpočátku mělo jíst po menších porcích.
 • 4. a 5. den lze přidat brambory, některé ovoce, např. jablka, banány. Zpočátku je dobré jídlo nastrouhat nebo upravit do podoby, která se dobře tráví.

Pokud se nemocný cítí lépe, zvracení či průjmy odezněly, je možné do jídelníčku postupně zařazovat i ostatní jídla. Nějakou dobu je dobré se vyhnout mléčným výrobkům (když tak v zakysané formě), sladkostem (zvláště čokoládě) a hlavně tučným jídlům.


Další informace o střevních potížích a hemeroidech najdete na webech Zácpa a Hemeroidy - najdete zde články a diskuze na téma léčba hemoroidů a potíže s vyprazdňováním.

Střevní chřipka u dětí

Střevní chřipka u dětí může znamenat vážný stav. Je vždy zapotřebí vyhledat lékaře, zvláště jedná – li se o malé děti. Přesto že jsou děti plačtivé a často odmítají pít, naopak zase vyžadují dobroty na které jsou zvyklí, je nutná u léčby důslednost. Dodržování pitného a dietního režimu. V žádném případě se nesmí podávat mléko, a to ani u malých dětí, které jej pravidelně pijí.

Pokud onemocní kojenec, je nutná hospitalizace, kde se aplikuje výživa nitrožilně. Střevní chřipka může z důvodu dehydratace kojence ohrozit na životě!

Tak jako u dětí, je i u starých lidí léčba gastroenteritidy složitější. Obraný systém může být narušen a organismus se s nemocí hůř vyrovnává.

U těchto věkových skupin je velmi důležitá prevence. Vyhýbat se místům možné nákazy, dodržování hygieny. Pokud se infekce objeví v rodině, je lépe děti a staré lidi izolovat.

Závěrem

Gastroenteritida stejně jako všechny infekce střev a trávicího traktu je nepříjemná, je nutné být v klidu a nemoc doléčit. V žádném případě by se nemělo chodit mezi lidi, aby se infekce nešířila dál. K prevenci této choroby je bezpodmínečné dodržovat hygienická pravidla, mytí rukou (zvláště po použití WC, styku s výkaly apod.). Pozornost je nutné věnovat i přípravě potravy. Ovoce a zeleninu před požitím umýt, k vaření používat čerstvé a kvalitní potraviny. V letním období pozor na zmrzliny. Pro posílení imunity je dobré průběžně během roku (zvláště v rizikových obdobích) užívat doplňky stravy.


Diskuse (192 komentářů)

klarcaK, (18. 11. 2011 19:03) Reagovat
Nechápu, proč když je možné očkování proti klasické chřipce, není universální očkování proti této ještě nepříjemnější chřipce. Přijde mi, že dřív to nikdy tak moc nebylo.
Pepa, (19. 11. 2011 09:33) Reagovat
Právě jsem se vyléčil ze střevní chřipky. Trvala skoro týden, začala zvracením a od druhého dne neustálým průjmem. NEpomáhal endiaron ani živočišné uhlí, nepomáhala cola ani dieta. Po pár dnech jsem to vzdal, začal jíst víceméně normálně a během dalších 2-3 dní se vše vrátilo do normálu. Chce to prostě svůj čas, střeva se zregenovaly pomalu samy.
KD, (19. 11. 2011 22:43) Reagovat
O dobrou náladu mě jen tak nic nepřipraví. K tomu aby mě přešla, mi momentálně vystačila docela „obyčejná“ střevní chřipka, trvající právě čtvrtý den. Začalo to po prodělané běžné viróze, ze které jsem se sotva dostal. Takže když jsem ráno dostal horečku, zimnici a průjem myslel jsem, že se mi to jen „vrátilo“. Omyl! Hned následující den přišli tak neuvěřitelné celodenní křeče v břiše, že když jsem podobnou křeč zažil kdysi před lety a trvala hodinu, myslel jsem, že tu hodinu nepřežiji. Přežil. ,-) Na některou bolest se dá i „zvyknout“, ale tohle je naprostý očistec. Čtyři dny křečí, běhavky,teplot, zimnice a bolavých kloubů i svalů mě přesvědčují, že mučení musí být velmi účinný prostředek k zjištění pravdy :) Řekl bych i co nevím :) Navíc žádný Endiaron, Paralen, Laktobacillus ani nic jiného nepomáhá. Ještě ke všemu pohled na „produkt“ mého zažívacího traktu vypadá jako „cosi z vesmíru“ nebo bublající „asfalt“ :) Jdu se vyspat na pátý den.I když o spánku si nechám asi leda tak zdát.
Nikola, (08. 12. 2011 19:48) Reagovat
Už čtvrtý den nemohu ani spát, celý den se jen svíjím v křečích a když se chci zhluboka nadechnout, tak jen tak tak zastavím zvracení, průjmy ani nemluvě. Dostala jsem po antibiotikách na normální chřipku nežádoucí účinky v podobě těchto příznaků, léky na uklidnění žaludku mi ještě přitížily. Teploty, ochablost celého těla. Zřejmě jsem si ještě pomohla coca-colou v akci, je z ní špatně i zbytku rodiny. Jak dlouho to má ještě trvat?
Zdena, (15. 12. 2011 17:32) Reagovat
:-x :sad: Ahojky moji spolutrpitelé,tak jsem se doplazila k počítači abych se podívala jestli tu není něco,co by zabralo,ale jak koukám ,tak ne.Je to hrůza,nic jsem za svůj život takovýho neměla a taky bych to nepřála nikomu ani zlýmu.Křeče,pořád plný žaludek vzduchu,pálení žáhy,blití a ten průjem,no to je humus.Připadám si jak by mě přejel parní válec a přitom mám pořád chuť na kyselé zelí,na hořčicu a nebo feferonky,až se mi sliny zvedají a tak aspoň chodím sem tam si líznout soli a musím říct,že se mi po ní trošičku uleví,ale ne na dlouho.Tak vám všem přeji brzké uzdravení a výdrž,ještě že máme moderní záchody,představte si sedět v noci někde venku na dvorku.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2021 © Střevní chřipka.cz
Kontakty