Úvod Střevní chřipka

Střevní chřipka

Střevní chřipka (gastroenteritida) je nepříjemné onemocnění, které postihuje trávicí soustavu, zejména střeva. Jde vlastně o akutní zánět žaludku a střev. Gastroenteritida je virová nebo bakteriální nákaza. Přes své označení nemá s chřipkou společného působce (shodné viry), jen podobné příznaky.

Příčiny střevní chřipky

Jak už bylo uvedeno, příčinou jsou buď bakterie nebo viry, které způsobí infekci v žaludku nebo ve střevech. Liší se pouze zdroj nákazy. U požití zkaženého jídla může jít i o podráždění toxíny.

 • Zkažené jídlo. Nemocný požil kontaminované nebo zkažené (nečerstvé) jídlo a jeho trávicí systém se s tím nebyl schopen vyrovnat.
 • Kontaminovaný nápoj. Může se to stát při konzumaci ze stejné láhve či sklenice s nemocným člověkem, ale i pitím starých, dlouho otevřených nápojů, popřípadě znečištěné vody.
 • Vzduchem. Tak jako jiné viry či bakterie, mohou se i původci střevní chřipky šířit vzduchem.
 • Nedodržování hygienických pravidel. Jde zejména o konzumaci neumyté zeleniny a ovoce nebo příprava či požívání potravin špinavýma rukama. Střevní chřipku může způsobit i styk s výkaly.

Projevy střevní chřipky

Protože střevní chřipka zasahuje trávicí systém, nejsilnější projevy se odrážejí právě na něm. Kromě toho se přidávají i obvyklé chřipkové příznaky.

 • Opakované průjmy. Stolice je řidší konzistence a několikrát denně se opakuje. U některých jedinců může dojít až k úpornému průjmu (tzv. běhavce). Nutkání je intenzivní a nedá se vůlí potlačit.
 • Zvracení. Většina lidí projde střevní chřipkou jen s průjmy, u oslabených jedinců a hlavně malých dětí se objevuje nauzea (nevolnost) a dokonce i opakované zvracení. U této kombinace, kde dochází k průjmu i zvracení hrozí nebezpečí dehydratace, což může být velmi nebezpečné.
 • Horečka. Nemoc provází zvýšená teplota nebo horečka, stejně jako je tomu u chřipky.
 • Malátnost, únava. Toto jsou projevy, které mohou předcházet propuknutí nemoci, často jsou to první příznaky. Člověk se cítí oslabený, schvácený, má nepříjemný pocit v ústech, tuší, že v jeho organismu není vše úplně v pořádku.
 • Bolesti svalů, kloubů a břicha. Kromě typických chřipkových příznaků, bolestí kloubů a svalů se přidávají i bolesti žaludku a břicha (střev), kde se usídlí zdroj nákazy.

Střevní infekce trvají zhruba týden, někdy i kratší dobu s náhlým nástupem, je to však individuální.

 

Diagnostika a léčba

Pokud nemocný navštíví lékaře, ten zjistí anamnézu (to, co onemocnění předcházelo), popřípadě odešle vzorky stolice k laboratornímu vyšetření. Obvykle se vyšetřuje i moč či krev.

Pokud jde o virové onemocnění je zbytečné užívat léky určené k dezinfekci střev. Většinou se nařídí jen přísná dieta. Pokud není příliš podrážděná sliznice žaludku, lze užívat Hylak, v případě horečky nad 38°C Paralen.

U bakteriální nákazy se předepisují střevní desinfeciencia (Endiaron, Živočišné uhlí), popřípadě antibiotika. I u této infekce je nutná dieta.

V lékárně je možné koupit sáčky s rozpustným diosmektitem, eventuelně kapsle lactobacilu, které lze užívat i po odeznění chřipky, upravují totiž střevní mikroflóru. Kombinací různých léčiv však buďte opatrní a radši se poraďte s lékařem.

TIP : trápí vás bolesti hlavy? Bolest hlavy a migrény.

Dieta

V léčbě se usiluje především o zničení nepřátelských bakterií či virů ve střevech. Dietou se léčba nejen podpoří, ale vyčistí se trávicí trakt a znovu se nastolí rovnováha a správná mikroflóra. U diety je nejdůležitější dodržovat pitný režim, aby nedošlo k dehydrataci. Je třeba si uvědomit, že zvracením a průjmem je tělo odvodňováno. Pít je třeba po malých doušcích, aby se tekutina měla čas vstřebat a nebyla ihned zvrácena.

Dietu je nutné dodržovat několik dní.

 • 1. den se nedoporučuje jíst. Nikdo neumře hlady, když to vydrží. Je důležité hodně pít (po malých dávkách) nejlépe zchlazený černý nebo bylinný čaj, příp. odpovídající minerálky či balená neperlivá voda.
 • 2. a 3. den se mohou do jídelníčku zařadit suchary, suché pečivo, nemastná rýže nebo  dušená mrkev. I jídlo by se zpočátku mělo jíst po menších porcích.
 • 4. a 5. den lze přidat brambory, některé ovoce, např. jablka, banány. Zpočátku je dobré jídlo nastrouhat nebo upravit do podoby, která se dobře tráví.

Pokud se nemocný cítí lépe, zvracení či průjmy odezněly, je možné do jídelníčku postupně zařazovat i ostatní jídla. Nějakou dobu je dobré se vyhnout mléčným výrobkům (když tak v zakysané formě), sladkostem (zvláště čokoládě) a hlavně tučným jídlům.


Další informace o střevních potížích a hemeroidech najdete na webech Zácpa a Hemeroidy - najdete zde články a diskuze na téma léčba hemoroidů a potíže s vyprazdňováním.

Střevní chřipka u dětí

Střevní chřipka u dětí může znamenat vážný stav. Je vždy zapotřebí vyhledat lékaře, zvláště jedná – li se o malé děti. Přesto že jsou děti plačtivé a často odmítají pít, naopak zase vyžadují dobroty na které jsou zvyklí, je nutná u léčby důslednost. Dodržování pitného a dietního režimu. V žádném případě se nesmí podávat mléko, a to ani u malých dětí, které jej pravidelně pijí.

Pokud onemocní kojenec, je nutná hospitalizace, kde se aplikuje výživa nitrožilně. Střevní chřipka může z důvodu dehydratace kojence ohrozit na životě!

Tak jako u dětí, je i u starých lidí léčba gastroenteritidy složitější. Obraný systém může být narušen a organismus se s nemocí hůř vyrovnává.

U těchto věkových skupin je velmi důležitá prevence. Vyhýbat se místům možné nákazy, dodržování hygieny. Pokud se infekce objeví v rodině, je lépe děti a staré lidi izolovat.

Závěrem

Gastroenteritida stejně jako všechny infekce střev a trávicího traktu je nepříjemná, je nutné být v klidu a nemoc doléčit. V žádném případě by se nemělo chodit mezi lidi, aby se infekce nešířila dál. K prevenci této choroby je bezpodmínečné dodržovat hygienická pravidla, mytí rukou (zvláště po použití WC, styku s výkaly apod.). Pozornost je nutné věnovat i přípravě potravy. Ovoce a zeleninu před požitím umýt, k vaření používat čerstvé a kvalitní potraviny. V letním období pozor na zmrzliny. Pro posílení imunity je dobré průběžně během roku (zvláště v rizikových obdobích) užívat doplňky stravy.


Diskuse (192 komentářů)

Jarda H., (16. 04. 2010 18:06) Reagovat
ďál sem si z toho do trenek, ale vidím, že to zase taková hrůza není. Několik dní si poležim doma. Jenom budu furt běhat na záchod
jindra, (22. 04. 2010 17:24) Reagovat
Zajímavé,já ji měla opakovaně po dobu dvou měsíců,stále antibiotika,nic nepomáhalo,tak špitál a kapačky a komplexní vyšetření trávicího traktu horem i dolem.Když nic nenašli a po intenzivní léčbě nemoc odezněla,řekl mi primář chirurgie v Nymburce,ať tam příště s takovou hloupostí nejezdím.Měla jsem z toho zánět slinivky,strašná bolest,ne hloupost.Takový je dnes přístup!Dodnes to chytám,kdykoliv jde kolem mě viroza ,vždy ji dostanu.Momentálně tři dny zle a zle,pracovat musím,vyhodili by mě.Snad to zmizí samo.:-)))
Nina, (30. 04. 2010 17:46) Reagovat
Já být váma, jsem ráda, že mně lékaři vyšetřili za hospitalizace a nehaním jejich přístup.
JayDee, (01. 11. 2010 00:45) Reagovat
Já být tebou,skočím z okna!Nemá cenu aby tak hloupý stvoření jako Ty chodilo po světě !!!! :-x :-x
Petr, (30. 04. 2011 13:29) Reagovat
přesně tak! však ono až milostivé bude pořádně zle tak změní názor.........
Jana, (27. 05. 2011 17:36) Reagovat
Jindro pozor , nechci strašit, ale existuje i kronova choroba. Můj bratr tak lítal 3 roky po doktorech a až po 3 letech zjistili, že má kronovu chorobu, takže musí do konce života brát léky. Na doktory se musí občas dupnout, jinak mají čas na zjištění anamnézy.
Zuzana, (06. 02. 2013 16:25) Reagovat
Ono je to jako u každé profese...Záleží na tom, na koho narazíte. Já byla před půl rokem v nemocnici s ledvinami a personál tam byl úžasný, všichni se chovali profesionálně, ale zároveň vstřícně, ale samozřejmě jsem za svůj život narazila i na doktory, které mi, mírně řečeno, zklamali.
Dominika, (09. 05. 2012 09:58) Reagovat
to já šla jednou k doktorce s tím,že nemůžu spát na levé straně,že to šíleně bolí a nemůžu se ani pohnout a doktorka mi na to řekla,že to mám přeležený sval,že to přejde a když jsem pak měla druhý den 40tky horečky a šla jsem na pohotovost,tak mi zjistili,že mám zánět ledvin.. myslím si,že dnešní doktoři/ky dělajjí s prominutím pěkný hovno...když mám kašel,nebo něco,tak tam ani nejdu,jelikož vím,co by mi určitě předepsala za lék...takže to beru sama i bez jejího svolení...a nemusím platit 30 Kč za nic..za to,co vím i sama....
Sylva, (04. 09. 2012 07:26) Reagovat
Tak nemyslím si, že všichni doktoři jsou špatný, ale je fakt, že někteří se mohou snažit člověka odbýt. Člověk by se ale neměl nechat. Když má pocit, že mu opravdu něco je, měl by trvat na řádném vyšetření. Problém je, že jsme laici, takže někdy nevíme, jaké vyšetření potřebujeme.:(
Martina, (16. 08. 2012 06:27) Reagovat
A ještě dodám, že Jana má pravdu, že se může jednat ještě o něco horšího než "jen" přecitlivění na virózy. Může to být Kron nebo Kolitida, ta se projevuje úpornými průjmy, slabostí atd... jde v tak zvaných sinusoidách, ze stavu kdy je ti dobře (týdny, měsíce) do stavů "vzplanutí" kdy je ti zle až běda. Takže bych to nepodceňovala a vyrazila k gastroenteorologovi. Sama jsem si to zažila, trpěla jsem jako kůň, ale od té doby co si mě vzal pan doktor do parády a beru na to kvalitní švýcarské léky a mám klid. Držím palce všem, ať je nám lépe :)
Marek, (10. 09. 2012 16:33) Reagovat
Ahoj martina, chcel by som sa opytat, ake konkretne lieky na kolitidu beries? Dakujem za odpoved.
Tara, (20. 12. 2012 13:50) Reagovat
Ten Kron mě trochu vyděsil. V poslední dobou také více trpím průjmy a slabostí. Pořád to přisuzuju stresu, ale nevím...Nu v pátek jdu naposledy do práce a pak mám do nového roku volno, tak uvidím, jestli se uklidním a bude mi lépe. Jestli ne, tak po novém roce zajdu k lékaři. Všem hezké Vánoce a hlavně zdraví. To ostatní přijde samo.
jiojnkn, (28. 11. 2012 21:01) Reagovat
co by jste chtěla od nemocnice v nymburce, není nikdo kdo by byl spokojený
mishka, (03. 06. 2010 13:44) Reagovat
Mám potíže už tyden, skoro vubec nejim, jen suchary a piju caje. Mam naordinovany Hylak, endiex a smectu, ale nepomaha mi to. Krece se vraceji, taky neprestavam behat na WC. Trva to uz moc dlouho, nemuze to byt neco jinyho ja strevni chripka? A jak to, ze tahle kombinace vsech leku nezabira?
michal, (19. 03. 2012 10:59) Reagovat
být tebou zajdu k doktorovi je jasný že to může být něco jiného proč myslíš že odebírají vzorky?:D
hana tomášová, (07. 07. 2010 05:25) Reagovat
se střevní chřipkou jsem měla potíže na táborech, vlastní děti bych tam už neposlala. Zabírá nám dobře preventan, ale jakmile vypukne chřipka v plné své kráse, je to na antivirotika...
Justýna, (19. 02. 2013 08:56) Reagovat
Záleží na jaký tábor. Moje děti jezdili pravidelně na tábor a nikdy žádné potíže neměli.
No Name, (10. 07. 2010 09:36) Reagovat
Tak mě to přepadlo velice rychle ve čtvrtek odpoledne... Opravdu jsem volal andělíčky jak to bylo úporné... :cry: Dnes (sobota) jsem si vzal poprvé pár piškotů, uvidíme zatím mám z jídla docela strach... :sad:
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Střevní chřipka.cz
Kontakty