Úvod Střevní chřipka

Střevní chřipka

Střevní chřipka (gastroenteritida) je nepříjemné onemocnění, které postihuje trávicí soustavu, zejména střeva. Jde vlastně o akutní zánět žaludku a střev. Gastroenteritida je virová nebo bakteriální nákaza. Přes své označení nemá s chřipkou společného působce (shodné viry), jen podobné příznaky.

Příčiny střevní chřipky

Jak už bylo uvedeno, příčinou jsou buď bakterie nebo viry, které způsobí infekci v žaludku nebo ve střevech. Liší se pouze zdroj nákazy. U požití zkaženého jídla může jít i o podráždění toxíny.

 • Zkažené jídlo. Nemocný požil kontaminované nebo zkažené (nečerstvé) jídlo a jeho trávicí systém se s tím nebyl schopen vyrovnat.
 • Kontaminovaný nápoj. Může se to stát při konzumaci ze stejné láhve či sklenice s nemocným člověkem, ale i pitím starých, dlouho otevřených nápojů, popřípadě znečištěné vody.
 • Vzduchem. Tak jako jiné viry či bakterie, mohou se i původci střevní chřipky šířit vzduchem.
 • Nedodržování hygienických pravidel. Jde zejména o konzumaci neumyté zeleniny a ovoce nebo příprava či požívání potravin špinavýma rukama. Střevní chřipku může způsobit i styk s výkaly.

Projevy střevní chřipky

Protože střevní chřipka zasahuje trávicí systém, nejsilnější projevy se odrážejí právě na něm. Kromě toho se přidávají i obvyklé chřipkové příznaky.

 • Opakované průjmy. Stolice je řidší konzistence a několikrát denně se opakuje. U některých jedinců může dojít až k úpornému průjmu (tzv. běhavce). Nutkání je intenzivní a nedá se vůlí potlačit.
 • Zvracení. Většina lidí projde střevní chřipkou jen s průjmy, u oslabených jedinců a hlavně malých dětí se objevuje nauzea (nevolnost) a dokonce i opakované zvracení. U této kombinace, kde dochází k průjmu i zvracení hrozí nebezpečí dehydratace, což může být velmi nebezpečné.
 • Horečka. Nemoc provází zvýšená teplota nebo horečka, stejně jako je tomu u chřipky.
 • Malátnost, únava. Toto jsou projevy, které mohou předcházet propuknutí nemoci, často jsou to první příznaky. Člověk se cítí oslabený, schvácený, má nepříjemný pocit v ústech, tuší, že v jeho organismu není vše úplně v pořádku.
 • Bolesti svalů, kloubů a břicha. Kromě typických chřipkových příznaků, bolestí kloubů a svalů se přidávají i bolesti žaludku a břicha (střev), kde se usídlí zdroj nákazy.

Střevní infekce trvají zhruba týden, někdy i kratší dobu s náhlým nástupem, je to však individuální.

 

Diagnostika a léčba

Pokud nemocný navštíví lékaře, ten zjistí anamnézu (to, co onemocnění předcházelo), popřípadě odešle vzorky stolice k laboratornímu vyšetření. Obvykle se vyšetřuje i moč či krev.

Pokud jde o virové onemocnění je zbytečné užívat léky určené k dezinfekci střev. Většinou se nařídí jen přísná dieta. Pokud není příliš podrážděná sliznice žaludku, lze užívat Hylak, v případě horečky nad 38°C Paralen.

U bakteriální nákazy se předepisují střevní desinfeciencia (Endiaron, Živočišné uhlí), popřípadě antibiotika. I u této infekce je nutná dieta.

V lékárně je možné koupit sáčky s rozpustným diosmektitem, eventuelně kapsle lactobacilu, které lze užívat i po odeznění chřipky, upravují totiž střevní mikroflóru. Kombinací různých léčiv však buďte opatrní a radši se poraďte s lékařem.

TIP : trápí vás bolesti hlavy? Bolest hlavy a migrény.

Dieta

V léčbě se usiluje především o zničení nepřátelských bakterií či virů ve střevech. Dietou se léčba nejen podpoří, ale vyčistí se trávicí trakt a znovu se nastolí rovnováha a správná mikroflóra. U diety je nejdůležitější dodržovat pitný režim, aby nedošlo k dehydrataci. Je třeba si uvědomit, že zvracením a průjmem je tělo odvodňováno. Pít je třeba po malých doušcích, aby se tekutina měla čas vstřebat a nebyla ihned zvrácena.

Dietu je nutné dodržovat několik dní.

 • 1. den se nedoporučuje jíst. Nikdo neumře hlady, když to vydrží. Je důležité hodně pít (po malých dávkách) nejlépe zchlazený černý nebo bylinný čaj, příp. odpovídající minerálky či balená neperlivá voda.
 • 2. a 3. den se mohou do jídelníčku zařadit suchary, suché pečivo, nemastná rýže nebo  dušená mrkev. I jídlo by se zpočátku mělo jíst po menších porcích.
 • 4. a 5. den lze přidat brambory, některé ovoce, např. jablka, banány. Zpočátku je dobré jídlo nastrouhat nebo upravit do podoby, která se dobře tráví.

Pokud se nemocný cítí lépe, zvracení či průjmy odezněly, je možné do jídelníčku postupně zařazovat i ostatní jídla. Nějakou dobu je dobré se vyhnout mléčným výrobkům (když tak v zakysané formě), sladkostem (zvláště čokoládě) a hlavně tučným jídlům.


Další informace o střevních potížích a hemeroidech najdete na webech Zácpa a Hemeroidy - najdete zde články a diskuze na téma léčba hemoroidů a potíže s vyprazdňováním.

Střevní chřipka u dětí

Střevní chřipka u dětí může znamenat vážný stav. Je vždy zapotřebí vyhledat lékaře, zvláště jedná – li se o malé děti. Přesto že jsou děti plačtivé a často odmítají pít, naopak zase vyžadují dobroty na které jsou zvyklí, je nutná u léčby důslednost. Dodržování pitného a dietního režimu. V žádném případě se nesmí podávat mléko, a to ani u malých dětí, které jej pravidelně pijí.

Pokud onemocní kojenec, je nutná hospitalizace, kde se aplikuje výživa nitrožilně. Střevní chřipka může z důvodu dehydratace kojence ohrozit na životě!

Tak jako u dětí, je i u starých lidí léčba gastroenteritidy složitější. Obraný systém může být narušen a organismus se s nemocí hůř vyrovnává.

U těchto věkových skupin je velmi důležitá prevence. Vyhýbat se místům možné nákazy, dodržování hygieny. Pokud se infekce objeví v rodině, je lépe děti a staré lidi izolovat.

Závěrem

Gastroenteritida stejně jako všechny infekce střev a trávicího traktu je nepříjemná, je nutné být v klidu a nemoc doléčit. V žádném případě by se nemělo chodit mezi lidi, aby se infekce nešířila dál. K prevenci této choroby je bezpodmínečné dodržovat hygienická pravidla, mytí rukou (zvláště po použití WC, styku s výkaly apod.). Pozornost je nutné věnovat i přípravě potravy. Ovoce a zeleninu před požitím umýt, k vaření používat čerstvé a kvalitní potraviny. V letním období pozor na zmrzliny. Pro posílení imunity je dobré průběžně během roku (zvláště v rizikových obdobích) užívat doplňky stravy.


Diskuse (192 komentářů)

David K., (17. 07. 2010 08:18) Reagovat
U mě se střevní chřipka projevila docela zřejmě. První den mi bylo strašně blbě od žaludku, stolici jsem mel vodnatou, 3x jsem zvracel, měl jsem 39 stupňovou horečku, že mě až bolely oči, taky mě bolely klouby a svaly a měl jsem křeče. Pořád jsem jen ležel a byl jsem šíleně slabý, byť jen dojít si na záchod pro mě bylo strašně náročné.
Lena, (18. 07. 2010 17:20) Reagovat
Já ji měla před týdnem. To hlavní trvalo jen dva dny, ale stálo to za to. Zvracela jsem téměř 7 hodin a to nepřetržitě, ze záchodu jsem se odplazila jen proto, abych se tam vrátila. Řeknu vám, zlatý průjem! Vím, o čem mluvím, šlo to oběma směry. :cry: Ráno jsem měla 38 teplotu a pořádnou modřinu na hlavě, jak jsem usnula a praštila se čelem o podlahu. Už nikdy !592m
Alca, (17. 05. 2011 07:17) Reagovat
Přesně stejný prúběh,ale skončila jsem v nemocnici na kapačkách,dehydratace.
roman, (19. 07. 2010 17:09) Reagovat
Já to vždy léčím coca colou, normalne tuhle pofiderni tekutinu pepiju, ale ona "dezinfikuje" streva a zaludek a navic kofein povzbudi a cukr doda energii. rano mi bylo zle a ted uz je to skoro dobry (az na malatnost a horecku).Puvodne byla vymyslena jako lek na zazivani, a tak i funguje jenom se musi po lzickach a pit obcas i vodu.
pajas, (19. 10. 2010 17:00) Reagovat
jo, dnes rano mi to zaclo, beham na zachod a nevim jestli u nej driv klecet nebo na nem sedet, jak prutokovej ohrivac si pripadam .. a je fakt ze jediny co bych byl ted schopnej vypit je cola, uz se tesim az si ji zitra koupim ... pri piti cehokoliv jinyho mam ted takovej pocit, ze to pujde ven, zato colu si dokazu dobre predstavit ze si dam bez potizi(bezne ji taky nepiju)
Andy, (20. 01. 2012 14:22) Reagovat
mě to začalo včera veřčer a předem doporučuji pořídit si záchod i umyvadlem,protože po včerejšku sdi nedokážu představit?že bych seděla nebo klečela,šlo to obojím naráz :sad:
Martina, (16. 08. 2012 06:33) Reagovat
Já jsem měla urputnou chřipajznu před pár lety (teď je mi sice od včera blbě, ale nevypadá to tak tragicky jak před lety, evidentně mě drží nad vodou mé léky, co beru na Kolitidu střev)... ale vím, že to taky šlo obojím směrem najednou, tak jsem to řešila tak, že jsm seděla na záchodě a na klíně měla kýbl... sice nechuťárna, ale praktické.
Ladka, (08. 12. 2011 10:05) Reagovat
Tedy, tomu, že vznikla jajoo lék na zažívání, začínám věřit ;-) Já s ní léčila všechno .... únavu, nízký tlak, kocovinu ... ale na střevní chřipku mi tedy nepomohla :sad: ... sice se hezky pije, ale když se jí nechce setrvat na svém místě (v žaludku), není nic horšího... :-x ... ale je to můj subjektivní názor ... možná, když už si člověk po osmé přistrkoval kyblík, bylo by fuk, jestli pil colu nebo čaj ....
Moni, (09. 01. 2012 11:00) Reagovat
Nejlepší je pít Coca colu po lžičkách, malé množství a ledovou. Pomohla mi a chřipka trvala tři dny. Jak rychle přišla, tak odešla, ale zvracení celou noc, asi 13x. Míváme jí nejčastěji v létě. Teď v zimě jí má můj 5ti letý syn, zvracel 17x!Často pak už jen vzduch ze žaludku. Strašný, zkouším ledový heřmánek a černý čaj, musí dietku a paní doktorka doporučila ledovou Colu.Když má někdo z rodiny tuhle hnusnou chřipku :-x , doporučuje se pořád si mít ruce, nepřejídat se a všichni dietku, rýže, suchý pečivo, nic mastného, přeslazeného, pálivého a překyseleného.Např. guláš, to vyvolává zaručeně. Zvracení bývá většinou v noci. Nám dieta vždycky pomohla a chřipce jsme se vyhli, jen malinko průjem nebo bolení břicha.
Ája, (18. 10. 2012 12:43) Reagovat
Já piji coca-colu docela pravidelně. Prakticky ji mám stále v kabelce, protože když je náročný den, tak je to jediné (kromě odpočinku) co mě dokáže udržet na nohou. Teď válčím se střevní chřipkou a snad možná díky cole je průběh zatím vcelku mírný. Pouze běhám, jsem unavená, teplota mírná. Nevím jak teď, ale pamatuji si že když jsem byla menší, tak při obdobných potížích doktorka vždy předepisovala colu. Mějte se, musím běžet... :o
david123, (20. 07. 2010 18:14) Reagovat
Predevcirem v noci opravdu horor..celou noc sem skoro nespal..byl sme porad na zachode..zvraceni, sileny prujmy..obcas sem nevedel kam se na zachode otocit :(po dvou dnech je mi konecne o trosku lip, ale prujem mam furt..zluta tekutina..fuj, co vam budu povidat :(
Marťas, (28. 08. 2010 15:13) Reagovat
Tak, jsem to taky chytil,člověk ze začátku neví jestli to půjde spodem nebo vrchem :lol: ,první den hrůza bolesti břicha,nespavost a furt na záchodě.druhý den je to lepší protože už nemá co jít ven, večer něco zobnete a třetí den je to zpět. :sad: , doufám že naposled.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2022 © Střevní chřipka.cz
Kontakty