Úvod Střevní chřipka

Střevní chřipka

Střevní chřipka (gastroenteritida) je nepříjemné onemocnění, které postihuje trávicí soustavu, zejména střeva. Jde vlastně o akutní zánět žaludku a střev. Gastroenteritida je virová nebo bakteriální nákaza. Přes své označení nemá s chřipkou společného působce (shodné viry), jen podobné příznaky.

Příčiny střevní chřipky

Jak už bylo uvedeno, příčinou jsou buď bakterie nebo viry, které způsobí infekci v žaludku nebo ve střevech. Liší se pouze zdroj nákazy. U požití zkaženého jídla může jít i o podráždění toxíny.

 • Zkažené jídlo. Nemocný požil kontaminované nebo zkažené (nečerstvé) jídlo a jeho trávicí systém se s tím nebyl schopen vyrovnat.
 • Kontaminovaný nápoj. Může se to stát při konzumaci ze stejné láhve či sklenice s nemocným člověkem, ale i pitím starých, dlouho otevřených nápojů, popřípadě znečištěné vody.
 • Vzduchem. Tak jako jiné viry či bakterie, mohou se i původci střevní chřipky šířit vzduchem.
 • Nedodržování hygienických pravidel. Jde zejména o konzumaci neumyté zeleniny a ovoce nebo příprava či požívání potravin špinavýma rukama. Střevní chřipku může způsobit i styk s výkaly.

Projevy střevní chřipky

Protože střevní chřipka zasahuje trávicí systém, nejsilnější projevy se odrážejí právě na něm. Kromě toho se přidávají i obvyklé chřipkové příznaky.

 • Opakované průjmy. Stolice je řidší konzistence a několikrát denně se opakuje. U některých jedinců může dojít až k úpornému průjmu (tzv. běhavce). Nutkání je intenzivní a nedá se vůlí potlačit.
 • Zvracení. Většina lidí projde střevní chřipkou jen s průjmy, u oslabených jedinců a hlavně malých dětí se objevuje nauzea (nevolnost) a dokonce i opakované zvracení. U této kombinace, kde dochází k průjmu i zvracení hrozí nebezpečí dehydratace, což může být velmi nebezpečné.
 • Horečka. Nemoc provází zvýšená teplota nebo horečka, stejně jako je tomu u chřipky.
 • Malátnost, únava. Toto jsou projevy, které mohou předcházet propuknutí nemoci, často jsou to první příznaky. Člověk se cítí oslabený, schvácený, má nepříjemný pocit v ústech, tuší, že v jeho organismu není vše úplně v pořádku.
 • Bolesti svalů, kloubů a břicha. Kromě typických chřipkových příznaků, bolestí kloubů a svalů se přidávají i bolesti žaludku a břicha (střev), kde se usídlí zdroj nákazy.

Střevní infekce trvají zhruba týden, někdy i kratší dobu s náhlým nástupem, je to však individuální.

 

Diagnostika a léčba

Pokud nemocný navštíví lékaře, ten zjistí anamnézu (to, co onemocnění předcházelo), popřípadě odešle vzorky stolice k laboratornímu vyšetření. Obvykle se vyšetřuje i moč či krev.

Pokud jde o virové onemocnění je zbytečné užívat léky určené k dezinfekci střev. Většinou se nařídí jen přísná dieta. Pokud není příliš podrážděná sliznice žaludku, lze užívat Hylak, v případě horečky nad 38°C Paralen.

U bakteriální nákazy se předepisují střevní desinfeciencia (Endiaron, Živočišné uhlí), popřípadě antibiotika. I u této infekce je nutná dieta.

V lékárně je možné koupit sáčky s rozpustným diosmektitem, eventuelně kapsle lactobacilu, které lze užívat i po odeznění chřipky, upravují totiž střevní mikroflóru. Kombinací různých léčiv však buďte opatrní a radši se poraďte s lékařem.

TIP : trápí vás bolesti hlavy? Bolest hlavy a migrény.

Dieta

V léčbě se usiluje především o zničení nepřátelských bakterií či virů ve střevech. Dietou se léčba nejen podpoří, ale vyčistí se trávicí trakt a znovu se nastolí rovnováha a správná mikroflóra. U diety je nejdůležitější dodržovat pitný režim, aby nedošlo k dehydrataci. Je třeba si uvědomit, že zvracením a průjmem je tělo odvodňováno. Pít je třeba po malých doušcích, aby se tekutina měla čas vstřebat a nebyla ihned zvrácena.

Dietu je nutné dodržovat několik dní.

 • 1. den se nedoporučuje jíst. Nikdo neumře hlady, když to vydrží. Je důležité hodně pít (po malých dávkách) nejlépe zchlazený černý nebo bylinný čaj, příp. odpovídající minerálky či balená neperlivá voda.
 • 2. a 3. den se mohou do jídelníčku zařadit suchary, suché pečivo, nemastná rýže nebo  dušená mrkev. I jídlo by se zpočátku mělo jíst po menších porcích.
 • 4. a 5. den lze přidat brambory, některé ovoce, např. jablka, banány. Zpočátku je dobré jídlo nastrouhat nebo upravit do podoby, která se dobře tráví.

Pokud se nemocný cítí lépe, zvracení či průjmy odezněly, je možné do jídelníčku postupně zařazovat i ostatní jídla. Nějakou dobu je dobré se vyhnout mléčným výrobkům (když tak v zakysané formě), sladkostem (zvláště čokoládě) a hlavně tučným jídlům.


Další informace o střevních potížích a hemeroidech najdete na webech Zácpa a Hemeroidy - najdete zde články a diskuze na téma léčba hemoroidů a potíže s vyprazdňováním.

Střevní chřipka u dětí

Střevní chřipka u dětí může znamenat vážný stav. Je vždy zapotřebí vyhledat lékaře, zvláště jedná – li se o malé děti. Přesto že jsou děti plačtivé a často odmítají pít, naopak zase vyžadují dobroty na které jsou zvyklí, je nutná u léčby důslednost. Dodržování pitného a dietního režimu. V žádném případě se nesmí podávat mléko, a to ani u malých dětí, které jej pravidelně pijí.

Pokud onemocní kojenec, je nutná hospitalizace, kde se aplikuje výživa nitrožilně. Střevní chřipka může z důvodu dehydratace kojence ohrozit na životě!

Tak jako u dětí, je i u starých lidí léčba gastroenteritidy složitější. Obraný systém může být narušen a organismus se s nemocí hůř vyrovnává.

U těchto věkových skupin je velmi důležitá prevence. Vyhýbat se místům možné nákazy, dodržování hygieny. Pokud se infekce objeví v rodině, je lépe děti a staré lidi izolovat.

Závěrem

Gastroenteritida stejně jako všechny infekce střev a trávicího traktu je nepříjemná, je nutné být v klidu a nemoc doléčit. V žádném případě by se nemělo chodit mezi lidi, aby se infekce nešířila dál. K prevenci této choroby je bezpodmínečné dodržovat hygienická pravidla, mytí rukou (zvláště po použití WC, styku s výkaly apod.). Pozornost je nutné věnovat i přípravě potravy. Ovoce a zeleninu před požitím umýt, k vaření používat čerstvé a kvalitní potraviny. V letním období pozor na zmrzliny. Pro posílení imunity je dobré průběžně během roku (zvláště v rizikových obdobích) užívat doplňky stravy.


Diskuse (192 komentářů)

Jan, (07. 02. 2012 10:16) Reagovat
Jedním ale jen jední slovem to můžu popsat.... PEKLO!! sice jsem nezvracel ale pokaždé když jsem se jen trochu napil tak jsem valil na záchod... Poté jsem již i vylučoval krev a tím jsem se to rozhodl řešit.. V lékarně mi doporučili GS probiotika a ty opravdu zabrali vše bylo pryč jsem opravdu štastný že jsem z toho venku všem přeji jak se uzdraví co nejdříve..
Věra, (15. 02. 2012 11:26) Reagovat
Začalo mi to večer a byla to noc hrůzy.Ke konci už jsem ani nedoběhla a bylo mi to celkem jedno.Seděla jsem na WC,hlavu v kbelíku a myslala jsem,že mě to roztrhá,nebo že mě klepne.Druhý den jsem se nepostavila na nohy.Neměla jsem odvahu se ani napít.Dnes je to třetí den,napila jsem se trochu,ale ihned to vyzvracela.Naštěstí už nemám průjem.Teď se chystám,že si půjdu koupit kolu,když ji tady doporučují.Musím se trochu zavodnit.Nerada bych skončila na infuzích.
Lucie, (16. 03. 2012 11:06) Reagovat
To znám... :(
Patrick, (20. 02. 2012 08:07) Reagovat
Tak tohle mne skolilo vcera z niceho nic nevolnosti a zvraceni od 14-22h pak ke konci prujem jako bič. nic nepomáhalo ani čaj ani kola (co jsem zkousel prubezne). jedine co mi pomohlo si na chvili lehnout do nejake neutralni polohy a hodinu se prospat i dehydrovan, pak cerny slazeny caj a po malych douskach zkouset jestli se ve mne udrzi. dnes zkousim piskoty a rohliky zatim se drzim.PS: souhlasím s panem vlastikem kolik je v človeku tekutin.
Terka, (26. 02. 2012 20:52) Reagovat
já jsem to dostala jako malá.. už je to několik roků.. pravidelně po hodině jsem zvracela, ale průjem jsem neměla žádný.. možná to asi nebyla uplně střevní chřipka, protože jsem jen pravidelně zvracela... ale tak zvracení je na tom to nejhorší.. jinak lituju všech, co to mají, a doufá, že to nedostanu.. jinak pijte černý čaj, kolu a pokud to nevyzvracíte, tak zkuste kapky na žaludek ;-)
Lenka, (28. 02. 2012 16:07) Reagovat
Mě to zastihlo dnes v 5 ráno, od té doby letěla horem spodem jen voda, taky kýbl v pohotovosti, protože jsem nevěděla, kterou stranou to půjde dřív. Myslela jsem, že si vyzvracím i mozek a umřu s hlavou v toaletě, šílené. Vzala jsem si živočišné uhlí, ale vydrželo ve mně asi tak 5 minut, zabralo až napotřetí, jinak jen voda a trošku Vincentky. Hrozně mě bolí klouby a hlavně v kříži. Každý krok směrem koupelna, postel, koupelna, mi připadal jako nekonečný. Zobla jsem pak jen pár piškotů a přítel mi doveze colu a rohlíky, tak snad to zabere. Naštěstí se to pomalu začíná lepšit. Měla strach, aby to neublížilo malému, protože jsem v prvním trimestru. Jen za dnešek 3kg dolů a v břichu ozvěna. Podle mé lékařky i gynekologa mu to prý ublížit nemůže, jen pokud bych dál zvracela a ztratila moc tekutin, prý až tak po 48 hodinách, by se to muselo řešit. Takže pokud je tady někdo s podobným problémem v těhotenství, nemějte strach, a ostatním přeju, ať se z toho brzy dostanete.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2021 © Střevní chřipka.cz
Kontakty