Úvod Střevní chřipka

Střevní chřipka

Střevní chřipka (gastroenteritida) je nepříjemné onemocnění, které postihuje trávicí soustavu, zejména střeva. Jde vlastně o akutní zánět žaludku a střev. Gastroenteritida je virová nebo bakteriální nákaza. Přes své označení nemá s chřipkou společného působce (shodné viry), jen podobné příznaky.

Příčiny střevní chřipky

Jak už bylo uvedeno, příčinou jsou buď bakterie nebo viry, které způsobí infekci v žaludku nebo ve střevech. Liší se pouze zdroj nákazy. U požití zkaženého jídla může jít i o podráždění toxíny.

 • Zkažené jídlo. Nemocný požil kontaminované nebo zkažené (nečerstvé) jídlo a jeho trávicí systém se s tím nebyl schopen vyrovnat.
 • Kontaminovaný nápoj. Může se to stát při konzumaci ze stejné láhve či sklenice s nemocným člověkem, ale i pitím starých, dlouho otevřených nápojů, popřípadě znečištěné vody.
 • Vzduchem. Tak jako jiné viry či bakterie, mohou se i původci střevní chřipky šířit vzduchem.
 • Nedodržování hygienických pravidel. Jde zejména o konzumaci neumyté zeleniny a ovoce nebo příprava či požívání potravin špinavýma rukama. Střevní chřipku může způsobit i styk s výkaly.

Projevy střevní chřipky

Protože střevní chřipka zasahuje trávicí systém, nejsilnější projevy se odrážejí právě na něm. Kromě toho se přidávají i obvyklé chřipkové příznaky.

 • Opakované průjmy. Stolice je řidší konzistence a několikrát denně se opakuje. U některých jedinců může dojít až k úpornému průjmu (tzv. běhavce). Nutkání je intenzivní a nedá se vůlí potlačit.
 • Zvracení. Většina lidí projde střevní chřipkou jen s průjmy, u oslabených jedinců a hlavně malých dětí se objevuje nauzea (nevolnost) a dokonce i opakované zvracení. U této kombinace, kde dochází k průjmu i zvracení hrozí nebezpečí dehydratace, což může být velmi nebezpečné.
 • Horečka. Nemoc provází zvýšená teplota nebo horečka, stejně jako je tomu u chřipky.
 • Malátnost, únava. Toto jsou projevy, které mohou předcházet propuknutí nemoci, často jsou to první příznaky. Člověk se cítí oslabený, schvácený, má nepříjemný pocit v ústech, tuší, že v jeho organismu není vše úplně v pořádku.
 • Bolesti svalů, kloubů a břicha. Kromě typických chřipkových příznaků, bolestí kloubů a svalů se přidávají i bolesti žaludku a břicha (střev), kde se usídlí zdroj nákazy.

Střevní infekce trvají zhruba týden, někdy i kratší dobu s náhlým nástupem, je to však individuální.

 

Diagnostika a léčba

Pokud nemocný navštíví lékaře, ten zjistí anamnézu (to, co onemocnění předcházelo), popřípadě odešle vzorky stolice k laboratornímu vyšetření. Obvykle se vyšetřuje i moč či krev.

Pokud jde o virové onemocnění je zbytečné užívat léky určené k dezinfekci střev. Většinou se nařídí jen přísná dieta. Pokud není příliš podrážděná sliznice žaludku, lze užívat Hylak, v případě horečky nad 38°C Paralen.

U bakteriální nákazy se předepisují střevní desinfeciencia (Endiaron, Živočišné uhlí), popřípadě antibiotika. I u této infekce je nutná dieta.

V lékárně je možné koupit sáčky s rozpustným diosmektitem, eventuelně kapsle lactobacilu, které lze užívat i po odeznění chřipky, upravují totiž střevní mikroflóru. Kombinací různých léčiv však buďte opatrní a radši se poraďte s lékařem.

TIP : trápí vás bolesti hlavy? Bolest hlavy a migrény.

Dieta

V léčbě se usiluje především o zničení nepřátelských bakterií či virů ve střevech. Dietou se léčba nejen podpoří, ale vyčistí se trávicí trakt a znovu se nastolí rovnováha a správná mikroflóra. U diety je nejdůležitější dodržovat pitný režim, aby nedošlo k dehydrataci. Je třeba si uvědomit, že zvracením a průjmem je tělo odvodňováno. Pít je třeba po malých doušcích, aby se tekutina měla čas vstřebat a nebyla ihned zvrácena.

Dietu je nutné dodržovat několik dní.

 • 1. den se nedoporučuje jíst. Nikdo neumře hlady, když to vydrží. Je důležité hodně pít (po malých dávkách) nejlépe zchlazený černý nebo bylinný čaj, příp. odpovídající minerálky či balená neperlivá voda.
 • 2. a 3. den se mohou do jídelníčku zařadit suchary, suché pečivo, nemastná rýže nebo  dušená mrkev. I jídlo by se zpočátku mělo jíst po menších porcích.
 • 4. a 5. den lze přidat brambory, některé ovoce, např. jablka, banány. Zpočátku je dobré jídlo nastrouhat nebo upravit do podoby, která se dobře tráví.

Pokud se nemocný cítí lépe, zvracení či průjmy odezněly, je možné do jídelníčku postupně zařazovat i ostatní jídla. Nějakou dobu je dobré se vyhnout mléčným výrobkům (když tak v zakysané formě), sladkostem (zvláště čokoládě) a hlavně tučným jídlům.


Další informace o střevních potížích a hemeroidech najdete na webech Zácpa a Hemeroidy - najdete zde články a diskuze na téma léčba hemoroidů a potíže s vyprazdňováním.

Střevní chřipka u dětí

Střevní chřipka u dětí může znamenat vážný stav. Je vždy zapotřebí vyhledat lékaře, zvláště jedná – li se o malé děti. Přesto že jsou děti plačtivé a často odmítají pít, naopak zase vyžadují dobroty na které jsou zvyklí, je nutná u léčby důslednost. Dodržování pitného a dietního režimu. V žádném případě se nesmí podávat mléko, a to ani u malých dětí, které jej pravidelně pijí.

Pokud onemocní kojenec, je nutná hospitalizace, kde se aplikuje výživa nitrožilně. Střevní chřipka může z důvodu dehydratace kojence ohrozit na životě!

Tak jako u dětí, je i u starých lidí léčba gastroenteritidy složitější. Obraný systém může být narušen a organismus se s nemocí hůř vyrovnává.

U těchto věkových skupin je velmi důležitá prevence. Vyhýbat se místům možné nákazy, dodržování hygieny. Pokud se infekce objeví v rodině, je lépe děti a staré lidi izolovat.

Závěrem

Gastroenteritida stejně jako všechny infekce střev a trávicího traktu je nepříjemná, je nutné být v klidu a nemoc doléčit. V žádném případě by se nemělo chodit mezi lidi, aby se infekce nešířila dál. K prevenci této choroby je bezpodmínečné dodržovat hygienická pravidla, mytí rukou (zvláště po použití WC, styku s výkaly apod.). Pozornost je nutné věnovat i přípravě potravy. Ovoce a zeleninu před požitím umýt, k vaření používat čerstvé a kvalitní potraviny. V letním období pozor na zmrzliny. Pro posílení imunity je dobré průběžně během roku (zvláště v rizikových obdobích) užívat doplňky stravy.


Diskuse (192 komentářů)

Dead_MAX, (17. 08. 2011 17:16) Reagovat
Zrovna jsem v druhém dni a musím říct, že ten první byl příšernej...Buď jsem blil nebo sral nebo oboje zároveň (to bylo fakt neskutečně nepříjemný, když člověk blije předem a ještě si sere do kalhot).Tahle stránka mi teď pomohla ujistit se, že skoro všechno jsem dělal správně krom toho, že už první den (když skončila ta nejhorší část s blitím) jsem začal velmi pomalu jíst hroznové víno....Nicméně k příčině bych ještě řekl, že já to chynul asi z tyčinek Snikers, který byli skladovány v horku (Byl jsem na vodě takže v loďáku) a možná tomu pomohl i úpal, když jsem čekal na autobus.
Dead_MAX, (17. 08. 2011 17:17) Reagovat
Jo a sezení u počítače fakt moc nepomáhá s léčbou horečky a bolesti hlavy - ale jinak bych se unudil k smrti.
JIŘINA, (20. 08. 2011 14:15) Reagovat
VÍ NĚKDO??? JAKÝ DRUH "střevní nákazy" řádí v Jižních Čechách??deniky a tisk mlčí a dělají mrtvé brouky aby nebyla panika, ale když si člověk přečte následky nedoléčení - a má při tom závratě doopravdy, fakt nechci pěstovat salmonelu nebo listerii. dík za odpověd
Jura, (22. 08. 2011 08:51) Reagovat
Ahoj, před 2 dny jsem v hospodě snědl pizzu, na které smrděl ananas chemikaliema, včera se mi dostavila teplota 39,9°C a k tomu průjem. Jediné co je tak to, že nezvracím. A právě u salmonely doporučují hodně jíst, aby se to dostalo rychle ven a tady u střevní chřipky radíte, aby se držela dieta. Hylak používám. Doporučujete i Smectu? Mohl bych tím něco pokazit? Děkuji za vyjádření :-)
lucie, (30. 08. 2011 19:28) Reagovat
Ahojky...můžu Vám říct ža ze střevní chřipky jsem skončila na antidepresivách a do ted se nemůžu z toho dostat děti pořád hlídám atd...pěkně mi z toho přeskočilo a těžko se to napravuje zkoušim i alternativní léčbu a nic zatím :sad: :sad:
mak, (15. 09. 2011 13:00) Reagovat
chápu, já od té doby , co mám děti a slyším, že má někdo střevárnu, tak zobu taky antidepresiva a strašný je, že já ze svojí fobií ze zvracení na to furt myslím :sad: :-?

Jájina, (12. 10. 2011 10:14) Reagovat
Jsem na tom úplně stejně. Já mám ze zvracení fóbii od doby, co mám děti. Ono je něco jiného, když můžete všechny nemoci v "klidu" vyležet (angína, chřipka atd., přecházím bez léčby, všechno za běhu). Já mám 3 děti, nejmladšímu je 1 rok a podotýkám, že nemám hlídání, proto je pro mě zvracení dost nepříjemné :cry: a někdy mi příjde, že si zvracení vyvolám i sama :sad: . Psychika je silná.
hed, (21. 10. 2011 11:01) Reagovat
No já mám taky tuhle "krásnou" fobii jsem z toho pěkně na hlavu, :sigh: malýmu je od rána blbě zvrací a já se klepu jak osika. :cry: člověk neví jak by mu pomohl :-? tak snad ho to přejde
MOnika, (12. 01. 2012 20:04) Reagovat
Já mám taky fobii ze střevní chřipky :( teda hlavně z toho zvracení... U nás v práci to poslední dobu řádí pořád a já už radši předem držim dietu a beru probiotika jenom aby se mi to vyhlo :( achjo je to svinstvo. :cry:
Jirka, (30. 09. 2011 18:45) Reagovat
Tak po třech dnech úporných křečí :cry: , mnoha návštěv toalety :sad: , bezesných nocí :o a naprosté diety konečně přišel pocit, že se to lepší. Tak jsem si řekl, že je na čase něco sníst. Né ani, že bych měl hlad, ale člověk je hrozně zesláblej.. Dal jsem si asi 4 suchary, 2 lžíce polévky a jednu dětskou přesnídávku. A už je mi jasný, že jsem udělal chybu. Už to ve mě zase bublá jak v bahenním vřídle a kroutím se jak housenka. No nic, půjdu si sednout na záchod, už jsem tam dlouho nebyl. Průser je, že mám nové zaměstnání a nemůžu si dovolit bejt doma. Ty vole to je fakt očistec toto. Smrt týhle zkurvený nemoci!!!!!!!
Nový příspěvek
Copyright 2006–2021 © Střevní chřipka.cz
Kontakty